Прокуратурата, правосъдието и корупцията бяха сред темите на разговор с главния прокурор на Република България (2012-2013) Бойко Найденов, който гостува в морската столица по покана на ГЕРБ – Варна, рамките не станалите традиционни. срещи с изтъкнати политолози и обществени дейци във Варна.
По думите му най-щастливият момент за държавата ще бъде когато никой няма да знае името на главния прокурор, а прокуратурата колкото е необходима и задължителна, толкова може и без нея.
„Процентно на глава от населението в България има най-много прокурори, в пъти повече от останалите европейски държави. В една Италия, където има истинска мафия прокурорите са 600 на брой, а в България са 1700. През 1944 година прокурорите у нас са били под 50 на брой и са вършели същата работа. Това се отнася и до съда. Имаме най-скъпото правосъдие в ЕС, което обаче не достига до хората и това е проблем“, отбеляза Бойко Найденов и посочи, че същото се отнася за МВР, където се водят на работа над 60 000 души, а за сравнение армията ни наброява 23 000.
„Стигнахме и до абсурда главният секретар на МВР да бъде обвинен за участие в организирана престъпна група. Ако ние сега кажем, че главният секретар – висшата професионална длъжност в МВР е организиран престъпник и той ще пази данните за всички криминални регистрации в цяла Европа, как си го представяме? Не Шенген. Слава Богу няма процедура да ни изключат от ЕС. Тази огромна машина харчи над 2 млрд. на година и никой не знае къде отиват тези пари“, заяви Найденов, изтъквайки, че при една работеща прокуратура, заедно с работещо МВР би могла да се ограничи корупцията – язва на съвременното общество. А според статистиката за миналата година, при управлението на „Продължаваме промяната“, корупцията е два пъти по-голяма от предишни години.
Дискусията продължи с обсъждане на темите за криминогенната обстановка в страната, порочните практики и ширещото се бездушие в обществото, липсата на правна култура и отношение към правото, законодателството, което трябва да се прецизира и необходимостта от създаване на механизми, чрез които да се изчисти системата. А според Найденов, с малки изменения в законите, кадровия подбор и взискателност, могат да настъпят големи положителни промени.