Христо Стоянов
ЗАЩО ВЛИЗАМ В ПОЛИТИКАТА
Ами защото аз съм реализиран човек и може да се каже, че съм осъществил американската мечта в България. Израсъл съм сирак, на улицата, възпитавал съм се сам, самообразовах се, научих три чужди езика – виетнамски, руски и сръбски, издадох над тридесет книги.
Работил съм като кранист, стомановар, журналист. Като журналист успях да докарам до съд двама окръжни прокурори с журналистическо разследване. Вицешампион съм на България по бокс. Носител съм на наградата „Яворов“ за поезия и на едноименната награда на фондация „Яворов“ за цялостно творчество. Почетен гражданин съм на Габрово. Някои от книгите ми ги обявиха за скандални: „Скритият живот на една помакиня“, „До СтрасТбург и назад“, „Другият В.Левски“, книги с публицистика и с разкази… Последната ми книга е „Докато плъховете правят любов“ – разкази за живота на клошарите. Всичките мои книги са били забелязани от критиката и това лесно може да се провери в литературния печат от 1976 г. до- сега, както и в Google.
Някои казват, че в политиката влизат хора, които могат да намерят келепир в нея. Точно за мен това нещо не може да се каже, защото имах щастието да подаря колекция от картини за над 3 000 000 лева на родния си град. Не знам други политици преди да влязат в политиката, дали са дарили на държавата поне три лева. Имам три деца и трите прекрасни и, както се казва в такива случаи, и един още по-прекрасен внук. Имал съм минало, което не смятам в никакъв случай за дисидентско, въпреки че преди 1989-та година многократно съм бил арестуван, имах заповед за интерниране и паспорт да напусна страната за стихове срещу Тодор Живков и за публичната ми критика срещу властта поради участието ми в „Клуба за гласност и преустройство“. В книгата си за България английският писател и публицист Джон Хамилтън посвети и глава за мене – „Един български дисидент по време на демокрация“. Мои стихове и разкази са превеждани на английски, унгарски, руски и други езици. Не напуснах страната, защото според мен български писател в чужбина не може да съществува – скъсването с езика е и професионална деформация. (За мен думите „Родина“ и „Отечество“ не са мръсни думи. Родът ми по майчина линия идва от Западните покрайнини, където дядо ми заради любовта му към България са го изкарвали многократно на разстрел. Това са хората, които ме възпитаха в любов и отговорност пред България.) След 1989-та година бях един от основателите на СДС в Смолян, но, виждайки какво става, се отказах от политическия живот. Винаги съм бил гражданин, но съм отстоявал собствените си лични позиции. От четири години съм член на ГЕРБ. Може би поради приятелствата, които имам с някои от членовете на ГЕРБ, едни от най-достойните и честни хора, които познавам. А това вече е достатъчен аргумент да вляза в политиката. Имам консервативни възгледи, но това не значи, че не съм милостив човек, защото, за съжаление, консерватизмът и дясното мислене вследствие на четиридесет и пет годишното възпитание на нацията се смятаха за безмилостна идеология. И тъй като стана реч за идеология, отчайващото в съвременния политически живот е липсата на идеи и на борба между тях. Голяма част от времето в Народното събрание се използва не за размяна и сблъсък на идеи, а за интриги и клюки. За съжаление до известна степен това е съвременният ни политически живот.
Влизам в политиката с ясната мисъл, какво ме очаква.
Това е откъс от разказа на Марк Твен „Как не станах губернатор“ и ми се иска да го прочетете. Защото знам, че това е мръсната предизборна кампания, която ме очаква:
Нямаше никакъв възможен начин да се измъкна от тази каша и така, дълбоко унизен, аз се задоволих да изготвям отговора си на куп неоснователни обвинения и зловредни и злобни лъжи. Не успях обаче да свърша тази задача, защото още на следната сутрин един вестник се появи с нов ужас, с нова клевета, като сериозно ме обвини, че съм изгорил една лудница с всичките болни в нея, понеже пречела на изгледа от къщата ми. Това ме хвърли в известна паника. След това дойде обвинението, че съм отровил вуйчо си, за да си присвоя имота му, като настоятелно се искаше да бъде разровен гробът. Това ме доведе до границите на лудостта. А на всичко отгоре бях обвинен, че когато съм бил управител на яслите за подхвърлени деца, аз съм назначавал там беззъби и некадърни роднини, които да приготовляват храната. Започнах да се колебая — да се колебая. И най-после, като необходима и подходяща кулминационна точка на безсрамното преследване, на което ме беше подложила политическата злост, девет едва пристъпващи деца, от всякакъв цвят и в различна степен на парцаливост, бяха подучени да се впуснат на трибуната на едно публично събрание, да се заловят за краката ми и да ме нарекат „татко“!
Капитулирах. Свих знамената си и се предадох. Не бях в състояние да изпълня изискванията на предизборната кампания за губернатор на щата Ню Йорк и затова оттеглих кандидатурата си, като в своето огорчение се подписах…
Това не е всичко, което мога да Ви кажа, но все пак аз съм един от Вас. Аз съм един от улицата, който е хванал живота в ръката си, и един от интелигенцията на тази страна. Благодаря Ви за вниманието, а на варненци пожелавам преференция: 114 с бюлетина 22 (ГЕРБ-СДС
Бранимир Георгиев е роден на 20 май 1988 г. По образование е икономист от Икономическия университет във Варна. Работил е като заместник кмет в район “Младост”, има и 11-годишен опит в областта на авиационната сигурност на Летище Варна. Като част от ГЕРБ-СДС той припознава каузата да бъдат защитавани интересите на всеки български град и на всяко село като се осигурят възможно най-много средства за реализацията на инфраструктурни проекти.
“Всички ние се нуждаем от стабилност в тези трудни времена. Имаме нужда от стабилно правителство и министри, които да поемат отговорността за съдбата на държавата. Българите искат да чуват нещата, такива каквито са, а не да ги омайват със захаросани обещания. За да можем да тръгнем напред обаче е нужно правителство, което да изкара пълен мандат и да приключи важните проекти за България”, заяви Георгиев.
Павел Христов е ИТ специалист и консултант. Преди да стане народен представител е работил на различни позиции в международни компании. Визитката, с която сам определя себе си, е лаконична, но точна: Временно политик, пълноценен родител и човек с интересни хобита. Преди да влезе в Народното събрание, е бил общински съветник от ГЕРБ в Община Варна, оглавявал е комисиите „Младежки дейности и спорт“ и „Социални дейности и жилищна политика“ в Общински съвет – Варна.
Като народен представител е работил по теми, касаещи закона за водите, закона за движение по пътищата, закона за електронното управление и др. През последните години е зам.-ръководител на българската делегация в Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество /ПАЧИС/, където е участвал в дискусии, насочени към намаляване на социалните неравенства, повишаване на сигурността и постигането на мир в региона на Черноморието. През ноември 2023 участва в 62-ата генерална асамблея в Киев, Украйна. Там става свидетел на ужасите, които войната причинява, и прави изказване за укрепване на ролята на парламентите за разширяване на сигурността и сътрудничеството в Черноморския регион въз основа на принципите на териториалната цялост и суверенитет.
Павел Христов е убеден, че усилията на народните представители от Варна трябва да са насочени към повишаване стандарта на живот и превръщането на региона в по-добро място за следващите поколения. За целта кандидатът за народен представител е решен в 50-ото Народно събрание да работи активно за рестартирането на мащабните инфраструктурни проекти, свързани пряко с благоденствието на Варна и областта, сред които определящи са магистралите „Хемус“ и „Черно море“.
Иван Йотов е роден на 12 септември 1991г. в град Варна. През 2020 г. завършва ВСУ „Черноризец Храбър“ със специалност „Право“. От 2019г. насам е съдебен заседател по наказателни дела към Районния съд в морската столица и работи в кантора, занимаваща се с оценки на недвижими имоти, машини и съоръжения, търговски предприятия и вземания, земеделски земи и трайни насаждения.
Кандидатира се за народен представител, защото е твърдо решен да работи за България като част от обединена Европа. Вярва, че не е възможно една държава да просперира без образовани млади хора, които да работят и милеят за нея.
Личното послание на Йотов: „Обръщам се към вас за подкрепа, защото съм убеден, че изповядваме идентични убеждения, принципи, ценности и идеи“.
Вторият във варненската листа на ГЕРБ – Красен Кралев, няма голяма необходимост от представяне, особено в родната си Варна. Гордее се, че корените му са именно от „Перлата на Черноморието“, където завършва и висшето си образование като възпитаник на Медицинския университет. След това специализира в САЩ – мениджмънт на политически кампании, в университета на Южна Каролина. Експерт в областта на публичните комуникации, рекламата и маркетинга, бизнесмен и едно от най-големите имена в тази сфера преди да избере да влезе в голямата политика.
Във Варна го помним и като дългогодишен президент на Черно море в едни от най-успешните години на тима – 1993 г. до 2001 г. След това няколко години оглавява Обществения съвет на ФК „Черно море“ и застава отново начело на Надзорния съвет между 2003 г. и 2007 г. По негово време, през 2006 г., отборът успява да достигне до финала на Купата на България и постига добри резултати в шампионата.
Популярността на Красен Кралев обаче достига други измерения когато започва работата си в Министерството на младежта и спорта – единодушно е определян като „най-успешният, амбициозен и работлив спортен министър, който е имало“. Той превръща спорта в приоритет и водеща политика, прокарва важни реформи и прави възможно изграждането на над 100 спортни обекта в страната. Извън министерското кресло, Кралев е едно от главните действащи лица в Народното събрание, където съсредоточава усилията си в сферите на спорта и туризма. От ноември 2017 г. представлява Европейския съюз като член на Управителния съвет на Световната антидопингова агенция (WADA).
„Портретът“ му обаче трябва да бъде допълнен и с още два любопитни щриха за разностранната му личност – миналото му на маратонец и елитен спортист, както и творчеството му като художник с няколко самостоятелни изложби. В младостта си варненецът е шампион и бегач на дълги разстояния. Пред 1986 г. чупи държавния рекорд по бягане на 20 км за юноши с време 1 час, 6 минути и 15 секунди, който остава непостижим и до днес. Състезава се в бяганията на 2000, 3000 м с препятствия и дългите дистанции на 5000 и 20 000 м. Участва в националния отбор по кънтри крос на Балканиадата през 1986 г. и 1987 г., с който печели бронзов медал на два пъти.
Красимир Кръстев е успял 38-годишен мъж, завършил бакалавърска степен по специалност „Счетоводство и контрол“ и магистратура „Финансов мениджмънт“ в гр. Свищов. Семеен е и от 18 години развива частен бизнес в сферата на търговията. От също толкова време е и съдия по футбол.
Член е на ПП ГЕРБ от самото й създаване, като участва в Управителния съвет на ПП ГЕРБ – район „Одесос“. Призовава за повече отговорност в името на гражданите и вярва, че с усилена обща работа ще бъдат създадени условия за развитието на една стабилна България.
Кръстев казва още: „Ще работим в подкрепа на гражданите! Бих искал да направим гр. Варна едно много по-добро място за живеене и развитие както за самите нас, така и за нашите деца“.
Мартин Пеев: Първо, благодаря за дадената ми възможност да участвам в изборите на 9-ти юни. Не бих разочаровал хората дали гласа си за мен или за друг, всеки има право на избор, а работата е обща и за хората. За да се работи за хората трябва да ги познаваш, да знаеш какво е да нямаш и какво е да имаш. Да познаваш мъката и радостта им, да си бил пряко сред тях. Адвокатската професия ми е дала тази възможност, защото освен с „хартия“ работя и пряко с хората. Човек има нужда от здраве, образование, спокойствие, сигурност, доходи, достойни старини и пенсия. Не от подигравки, голи обещания или привидна грижа, а от реална. За това бих работил, сигурен съм и за останалите, но това мога да твърдя за себе си.
Ще се радвам и благодаря за подкрепа на изборите на 9-ти юни с бюлетина на ГЕРБ – СДС и преференция за мен .
Този вот не е за мен, а за всеки гласувал.
Инж. Мария Димитрова, родом от гр. Варна, възпитаник на ВВМУ “Никола Й. Вапцаров” с бакалавър “Експлоатация на флота и пристанищата” и магистър от Национален военен университет – Велико Търново.
Работила е в частния сектор и като експерт в държавната администрация.
От октомври 2022 год. е заместник – кмет на един от най – бързоразвиващите се райони в града, район “Владислав Варненчик”
Антония Йовчева е жена, успяла да се докаже на двете най-важни житейски поприща – семейството и кариерата. Тя и съпругът ѝ са отгледали и възпитали двама синове, успоредно с което е успяла да придобие и три магистърски степени: „Режисура за драматичен театър“, „Културология“ и „Връзки с обществеността“.
За своите 64 години Йовчева има зад гърба си над 40-годишен професионален опит. От 2014 г. до 2024 г. е ръководила екипа на Община Варна в ресор „Култура и духовно развитие”. Именно това е времето, в което Варна беше преселектиран град за културна столица на Европа и успешно беше реализирана програмата „Варна – европейска младежка столица” 2017г.
Участвала е в Експертния съвет и в управлението на фонд „Култура” – финансов механизъм за подкрепа на културните организации на територията на община Варна, както и в работата на Обществения експертен съвет по естетизация на градската среда.
Приела е за лична мисия работата си в сферата на културата. С нея встъпва и в листата за кандидати за народни представители на коалиция ГЕРБ-СДС на 3 МИР във Варна.
Антония Йовчева ще работи за:
- Законово обезпечена и практически реализирана обвързаност между култура и образование с фокус широкият достъп на подрастващите до културата във всичките й форми.
- Подкрепа за българските читалища с предложения за промени в Закона за народните читалища и адаптирането им в съвременни центрове за култура.
35-годишната Биляна Добрева е успешен юрист, отдаден на професията си. Завършила е Великотърновския университет и Икономическия университет във Варна, в специалностите „Информационни технологии в съдебната и изпълнителната власт”, „Право” и „Финанси”.
През 2022 г. се явява на конкурс за Съдебен заседател при Окръжен съд – Варна и е одобрена. Това е и първият й голям личен успех. На това си поприще тя се сблъсква с много и различни съдби, а заедно с колегите си използва всички предвидени от закона способи, за да стигне до истината.
През 2023 г. е предложена и одобрена като кандидат за общински съветник в листата на коалиция ГЕРБ – СДС във Варна. Не успява да стане общински съветник, но кампанията е полезна за нея – става по-уверена в себе си, по-организирана, свиква да комуникира с гражданите, които нямат политически пристрастия, а просто искат да имат по-спокоен и по-сигурен живот в родината си.
Сега Биляна Добрева отново е част от листата на коалиция ГЕРБ-СДС, но този път влиза в конкуренция за мястото на народен представител в Народното събрание на Република България.
На въпросът защо влиза в политиката, тя е категорична, че не търси лична изгода, а иска да предаде личното си убеждение: „Има смисъл да се водят диалози, за да се търси и намира решение за всеки проблем“! И апелира всички с право на глас да отидат до изборните урни спокойни, че са се доверили на отговорен човек, който не дава празни обещания, а търси и намира реални решения за всяка ситуация.
Защото вярва, че не е все едно кой ще бъде начело на правителството ни и всички ние трябва да имаме по-категорична гражданска позиция.
Благодарна е и уверена, че благодарното сърце е магнит за чудеса. А мотивацията ѝ е безапелационна: да даде всичко от себе си за Стаб
Дора Атанасова е на 46 години, омъжена, майка на едно дете. Има магистърска степен в специалност „Строителни конструкции“.
Професионалният й път в държавната администрация започва през 2007 година в район „Владислав Варненчик“ – гр. Варна, където ежедневно е в контакт с гражданите и съдейства при разрешаването на казуси, свързани с устройството на територията, инвестиционното проектиране и строителството.
В продължение на 10 години е организационен секретар на ПП ГЕРБ – район „Владислав Варненчик“, а да бъде част от листата с кандидати за народни представители на коалиция ГЕРБ-СДС приема с отговорност и чувство за морален и граждански дълг.
Има желанието, знанията и опита да служи в полза на обществото и да защитава интересите му.
Кристиан Ганчев е на 30 години, роден и израснал във Варна. Има бакалавърска степен по специалност „Публична администрация“, а в момента завършва магистратурата си по „Управление на международни бизнес проекти“. Работи като мениджър в частна компания.
Съвместно с приятели – добротворци организира спортни занимания, насочени към подрастващите, както и множество благотворителни мероприятия.
Приема поканата да бъде част от листата за народни представители на коалиция ГЕРБ – СДС с чувство за отговорност към всеки един жител на Варна и областта.
Заявява, че, ако бъде избран за народен представител, ще даде всичко от себе си, за да бъде гласът на гражданите – да има чуваемост и конкретни действия по важните за тях въпроси, както и ще работи активно за превръщането на Варна и областта в по-добро място за живеене.